צלמו והקליטו את בני משפחותיכם - זה קל והחשיבות עצומה

ביכולתך לעקוב אחרי שלושת השלבים הבאים ולעזור לפרויקט החשוב של שימור שפות הבית.
אם אין לך הידע הטכני לביצוע שלבים ב או ג - לא נורא; נעשה זאת במקומך. העיקר הוא שלב א - תיעוד!

שלב א - תיעוד - לצלם או להקליט

ניתן להשתמש במצלמה המותקנת בתוך מכשיר הטלפון שלך או בכל מכשיר הקלטה אחר. איכות הווידאו טובה דיה עבור פרויקט זה. מומלץ גם להציץ בטיפים להלן.

שלב ב - פרסום - העלאת הסרטון לאינטרנט

כעת נבקשך להעלות את הסרטון או ההקלטה לאתר YouTube. ההעלאה פשוטה וחינמית ודי לצורך כך בחשבון בגוגל בלבד.

אפשרות נוספת היא לשלוח לנו את החומרים ואנחנו נטפל בהמשך התהליך. כתובתנו: [email protected]

חשוב: בפניה אלינו נא אל תשכחו לציין את שמכם ומספר טלפון שלכם, על מנת שנוכל לברר עניינים שונים הקשורים להקלטה שתרמתם.

שלב ג - שימור - הוספת הסרטון לאתר זה

יש ליצור חשבון באתר שלנו.  אם כבר יצרת חשבון, יש להיכנס אליו. לאחר הכניסה לאתר יש לגשת לעמוד יצירת הקלטה ולהוסיף את הפרטים הידועים לך. כמו כן, ביכולתך להוסיף הקדשה שתופיע בראש העמוד (לזכרם ולכבודם של בני משפחה יקרים, חברים או קהילות).

זהו!

את השאר נעשה אנחנו - נבדוק את הפרטים שהעלית, ניצור עמך קשר אם מתעוררת שאלה ונפרסם את ההקלטה. לאחר פרסום ההקלטה, ניתן יהיה להפנות ידידים וקרובים לאתר עם הכתובת המדויקת של ההקלטה. הללו יוכלו לצפות בסרטון הווידאו ובשאר הנתונים שהזנת.

טיפים לתיעוד מוצלח

  • סביבה שקטה ללא רעשי רקע (טלוויזיה, מכשירים חשמליים, דיבורים, בית קפה, כלי תחבורה).
  • דוברים בודדים בשיחה - אחד או שניים, לא יותר.
  • אם מצלמים באמצעות הטלפון - לצלם ממש מקרוב (מטר וחצי או שניים). למרות שזה נשמע מוזר, כך איכות השמע טובה יותר.
  • אם משתמשים במכשיר הקלטה - להציבו בקרבת הדובר או הדברים.
  • הורינו היקרים שונים זה מזה - חלקם תקשורתיים מטבעם ואוהבים לשוחח ולספר, אחרים קצת יותר עצורים. כדאי להסביר לדובר או לדוברת את חשיבות התיעוד ונחיצותו. ניתן לתאר להם במה אתם מתעניינים בדיוק, מהי מטרת התיעוד ומהם היעדים שברצונכם להשיג בריאיון. כדאי מאוד לציין בפניהם את חשיבות תפקידם הן באופן אישי ומשפחתי הן כנציגי קהילותיהם.
  • מומלץ לערוך הקלטת ניסוי קצרה ולוודא שהכול כשורה לפני השיחה עם הדובר או הדוברת.
  • להטעין סוללה במלואה.
  • מה כדאי לשאול את המצולמים? ראו נושאים לשיחה.

נושאי השיחה שלעיל נועדו להעשיר את השיחות ולהיטיב עם התיעוד, עם זאת נדגיש שהם בבחינת הצעה בלבד. אם אין אפשרות להקיף את כל הנושאים, לא נורא. התיעוד שלך עדיין חשוב. חשוב לתעד בכל מקרה!

למה חשוב לתעד?

לשונותיהם של אבותינו עשירות ומגוונות: מלאות ייחודי לשון, תרבות ומסורות עתיקות. הן נמסרו בעל פה במשך מאות בשנים מדור לדור, עד הדורות האחרונים. כעת הגיע תורנו להעביר אותן, אך איננו בקיאים בהם. למרבה הצער, סבינו והורינו הולכים אט אט לבית עולמם ואוצרותיהם עמהם. חלקם כבר אינו אתנו, אולם חלקם עדיין כן, ושומה עלינו לתעד ולהציל את האוצרות שבפיהם לפני שייעלמו במצולות שטף ההיסטוריה!

ההזדמנות בידינו לנצל רגע היסטורי שלא יחזור! דרושה פעולה פשוטה (אך מיידית!) שכל אחת ואחד יכולים לבצע בבית בזמן החופשי: פשוט להקליט ולצלם. המכשירים זמינים ונושאי השיחה יכולים להיות מגוונים (הסברים בהמשך). אתם יכולים לשאול את השאלות בעברית (או בשפה אחרת), אך הם צריכים לענות בשפה שבה דיברו בקהילתם. כך נוכל לאחד כוחות ולתעד יחדיו שפות מיוחדות אלה, בטרם יהיה מאוחר וחלון ההזדמנויות יינעל לנצח! בעצם, זהו פרויקט משפחתי מרתק, שיש לו יתרונות ורווחים רבים, גם בתחום האישי, המשפחתי והבין-דורי.

חשוב לצלם ולהקליט בטרם יהיה מאוחר.

עזרה תינתן בשמחה בכל אחד מן השלבים. צרו קשר.